Proti zápche

Sponzorovaný obsah

Takto prirodzene regulujeme trávenie proti zápche

Zápcha je v civilizovanom svete rozšírenou chorobou, ktorá sa častejšie vyskytuje u žien ako u mužov. Farmaceutický priemysel ponúka svojim užívateľom viac ako sto druhov dostupných a účinných výrobkov. Samozrejme vám nehovoria, že tieto formulácie nezanedbávajú zápchu, ale skôr podporujú ich tvorbu. Ale iba vtedy, ak ste sa stali závislými na preháňadlách, uvedomujete si, že prirodzené a zdravé fungovanie trávenia je možné obnoviť iba dôslednou holistickou liečbou a veľkou trpezlivosťou.

Mnoho ľudí v rozvinutých priemyselných krajinách trpí zápchou a mnohí pravidelne užívajú preháňadlá.

Zápcha nastane, keď sa črevné pohyby vyskytujú menej často ako tri dni, ak sú príliš tvrdé alebo bolestivé alebo ak je vyprodukované množstvo príliš malé. Bolo by žiaduce, aby sa stolice moču vyskytovali každý deň v rovnakom čase každý deň a aby sa mäkké, ale dobre tvarované stolice produkovali spontánne a bez veľkého úsilia, svetlo hnedej farby a bez bolesti. Nemôže byť smradľavý alebo lepkavý. Bohužiaľ, takáto ideálna stolica v takzvanom civilizovanom svete sa stáva čoraz menej vtipnou, čo by sa dalo povedať, že si to vyžaduje preháňadlo a toaletný papier, iba v priemyselných krajinách.

 

Ak dôjde k náhlej zápche, čo znamená, že normálny pohyb čriev sa za niekoľko dní alebo týždňov zhorší bez pozoruhodných zmien v stravovaní alebo životnom štýle, je potrebné mať podozrenie na organické príčiny. Rakovina čreva môže byť blokovaná rakovinou čreva alebo brušných orgánov. Rôzne lieky môžu pomôcť so zápchou, takže ak sa pri užívaní liekov vyskytne niečo z toho, stojí za to prečítať si informácie o vedľajších účinkoch.

 

Náš článok sa všaktýka informácií ako návody proti zápche zápche, ktorá nemá žiadne konkrétne organické príčiny. Väčšina faktorov prispieva k životnému štýlu a životným podmienkam, ako je podvýživa, nedostatok príjmu tekutín, sedavý spôsob života, staroba, tehotenstvo, zmena podnebia alebo cestovanie, mentálne faktory a určité preháňadlá. Laxatíva sú často zneužívané. V týchto prípadoch je ťažké vrátiť sa k prirodzenému tráveniu a selekcii, ale budete mať úspech, ak budete dôsledne a trpezlivo postupovať podľa nasledujúcich návrhov.

 

Minerály v krvi stimulujú funkciu čriev

Najskôr je vhodné skontrolovať hladinu draslíka a horčíka v krvi. Oba minerály sú dôležité pre fungovanie svalov. Nedostatok týchto látok je často hlavnou príčinou zápchy, pretože vysvetľuje miernu funkciu čriev.

 

Pšenica, raž a jačmeň sú bohatými zdrojmi uhľohydrátov a vlákniny. Vláknina je nevyhnutná pre zdravé pohyby čriev
Draslík a horčík by sa mali testovať v plnej krvi, keďže viac ako 90 percent sa nachádza v bunkách. Krvné sérum teda slúži iba ako nosič “médium”, kde hodnoty môžu dosiahnuť normálny rozsah, zatiaľ čo bunky sú už nedostatočné. Testy plnej krvi však zahŕňajú bunky, a preto sú oveľa presnejšie. Pretože enterosolventné preháňadlá môžu spôsobiť nedostatok draslíka a horčíka, prispievajú iba k zápche, čo si vyžaduje ďalšie dávky preháňadiel.

 

Vyšetrenie stolice ukazuje tráviaci výkon
Okrem toho je potrebné stolicu skontrolovať na spracovanie (tuk, svalové vlákna, škrob) a pankreatickú elastázu. Tieto údaje poskytujú informácie o tráviacej funkcii. Napríklad sa zistilo, že existuje žlčová alebo pankreatická slabosť, ktorá sa musí liečiť vhodnými liekmi. Artičokové prípravky sú predpísané pre žlčovú nedostatočnosť a enzýmové prípravky sú predpísané pre slabosť pankreasu. Stolica by sa mala znovu normalizovať.

 

Rehabilitačná terapia – prináša systém späť do našich životov!
S predstavou, že musíte niečo „vyrábať“ niečo každý deň, nie je nič zlé, a ak nie, musíte okamžite zasiahnuť. Vyprázdňovanie stolice, podobne ako spánok, je jednou z prirodzených funkcií nášho tela, ktorej sa musí umožniť ísť vlastnou cestou, ale nesmie sa do ničoho dostať. Takže zabudnite na naliehavosť denných pohybov čriev.

 

Znovu získajme náš rytmus života, to znamená, udržiavajte rytmus dňa a noci: fázy aktivity a odpočinku by mali byť podľa možnosti každý deň rovnaké, vždy jesť v rovnakom čase a každé ráno chodiť na toaletu. Pokúste sa defekovať, ale zbytočne netrávte viac ako päť minút. Nepotláčajte stimuláciu stolice, ak k nej dôjde spontánne pod zámienkou urobiť niečo „dôležitejšie“ (s výnimkou veľmi zriedkavých a skutočne veľmi dôležitých prípadov).

 

Jesť veľa čerstvého ovocia a zeleniny namiesto sladkostí a koláčov zlepší váš pohyb čriev
Vyriešte potenciálne konflikty, objasnite problémy, ktoré je potrebné objasniť s ostatnými a so sebou samými. Vyvarujte sa stresu v maximálnej možnej miere a vytvorte vo svojom živote póly stresu (napríklad relaxačné cvičenia, meditácie, jogu, autogénny tréning).

 

Napriek všetkému terapeutickému úsiliu nemusí zápcha zmiznúť. Musia sa zohľadniť psychosomatické vzťahy: ľudia so zápchou majú často zmätený výberový prístup. Zvyčajne sa vyznačujú osobitnou čistotou a systémom, ktorý sa v extrémnych prípadoch môže znížiť na nevyhnutnosť. Je však pre nich ťažké vyjadriť svoje emócie, napríklad agresiu. Nielen svojimi črevnými pohybmi, ale počas celého života majú nad sebou prísnu kontrolu a je pre nich ťažké relaxovať. V extrémnych prípadoch môže byť potrebná dlhodobá psychoterapia, a to nielen na zvládnutie zápchy.

 

Viac tekutín, minerálov a vlákniny
Zvýšenie obsahu vlákniny, tekutín a minerálov v našich potravinách zvyšuje množstvo výkalov a zlepšuje funkciu čriev.

 

• Pite najmenej dva litre minerálnej vody alebo bylinného čaju denne.

• Namiesto bielej múky jedzte celozrnný chlieb.

• Jedzte surovú zeleninu alebo šaláty pred obedom a večerou.

• Raňajky ovsené vločky namiesto džemov a kávy.

• Jedzte veľa čerstvého ovocia.

• Jedzte mäso a párky najviac dvakrát týždenne, čím viac surovej zeleniny.

• Vyvarujte sa sladkostí v akejkoľvek podobe.

• Vyvarujte sa pripravených omáčok a hotových jedál.

• Pite iba malé množstvo alkoholu a kofeínu (káva, čierny čaj, cola).

• Nefajčite.

• Okrem toho jedzte pšeničné otruby alebo ľanové semeno, napríklad v obilninách alebo ovesených kaši. Denná dávka 1 až 3 polievkové lyžice, ale s veľkým množstvom tekutín, inak iba prehĺbi zápchu a dokonca spôsobí upchatie čreva.

 

 

Vezmite horčík alebo draslík
Užívajte jednu až tri dávky horčíka denne. Bunky črevného svalu potrebujú horčík, aby správne fungovali. Dlhodobé používanie preháňadiel určite spôsobí nedostatok horčíka. Ak do tela vnesiete viac horčíka, ako potrebujete, má to tiež mierne laxatívny účinok. Ak je stolica príliš mäkká, znížte dávku.

 

Ak máte nedostatok draslíka kvôli pravidelnému preháňaniu, mali by ste užiť viac draslíka, kým sa hodnoty nevrátia k normálu. Na rozdiel od horčíka nemá laxatívny účinok, ak neexistuje nedostatok.

 

Fyzická aktivita stimuluje funkciu čriev
Akýkoľvek druh cvičenia má priaznivý vplyv na činnosť čriev, najmä pešia turistika, beh, tímové športy, gymnastika (najmä cvičenia, ktoré posilňujú brušné svaly): na uľahčenie pohybu čriev je obzvlášť vhodný skákanie, ako je švihadlo alebo minitrambulín. , Cvičenie na jednej strane pomáha pri pohybe čriev a na druhej strane pravidelné cvičenie má trvalý pozitívny vplyv na trávenie a vylučovanie.

 

Pohyb má priaznivý vplyv na pohyb čriev
Byliny, ktoré nie sú návykové
Väčšina laxatívnych čajov alebo liekov obsahuje senna, rebarbora, aloe a / alebo psie bengálsko, ktoré zvyšujú vylučovanie draslíka a horčíka, ďalej zvyšujú vylučovanie stoličky, ďalej zvyšujú vylučovanie stoličky, ďalej zhoršujú zápchu. Z dôvodu ich znepokojivých vedľajších účinkov by sa mali používať iba v núdzových situáciách a niekoľko dní, ak sú rastlinného pôvodu. Najlepšie je začať to brať. Môžete však použiť rastlinné vlákna ako ľanové semienko (1 – 2 polievkové lyžice ráno v obilninách alebo veľa tekutín) a blchové semená (2 – 3 čajové lyžičky mnohých tekutín, jednu lyžičku mnohých tekutín denne) – pomocou čajovej lyžičky veľkého množstva tekutín).

 

Homeopatia: liek by mal zodpovedať príznaku
Preukázali sa homeopatické lieky, aby si každý mohol zvoliť najvhodnejšie pre svoje príznaky: Alumina, Bryonia, Nux vomica, Opium a mnoho ďalších. Získajte pomoc pri výbere správneho agenta Získajte pomoc pri výbere správnej profesionálnej pomoci

Fyzikálna terapia horúcou a studenou vodou
V prípade zápchy v dôsledku svalovej slabosti, t.j. keď nedochádza k stimulácii čriev, môže byť funkcia čreva stimulovaná terapiou studenou vodou, liatím kolena, kúpeľom nôh a polovíc, abdominálnym (16 – 20 stupňov, 2 – 3 minúty) alebo brušným preplachovaním (3×3 minúty denne). formulár. Ak ste náchylní na kŕče, metódy horúcej vody môžu pomôcť, ako napríklad kúpeľ na stúpajúcu teplotu (20-30 minút raz alebo dvakrát denne) alebo kompresia za horúca (umiestnenie teplej fľaše zabalenej do vlhkej utierky na ľavej strane) zmierňuje kŕče.

Mierne masíruje hrubé črevo, aby zmiernil zápchu
Preukázané látky na občasnú zápchu
V prípade použitia, ktoré nie je trvalé, ale občasnej zápchy, pomáhajú nasledujúci agenti:

 

Glauberova alebo horká soľ: jednu polievkovú lyžicu alebo dve polievkové lyžice produktu rozpusteného v lekárni rozpustite v pol litri vody. Pomaly zvyšujte dávku, potom pomaly znižujte a po vyriešení ťažkostí prerušte liečbu.

 

Mechanicky pôsobiace preháňadlá, ako sú čapíky alebo klystír, tiež pre tvrdé stolice (napríklad pri cestovaní).

 

Laktulózový sirup je vhodný na dlhodobé používanie. Laktulóza je umelý cukor a je vyrobený z jednoduchého cukru nazývaného galaktóza (zložka v mliečnom cukre). Tento cukor sa neabsorbuje v čreve, ale viaže tam vodu, čo vedie k zvýšenému objemu stolice a mäkkosti. Počiatočná dávka je jedna lyžička po raňajkách, potom sa každý týždeň zvyšuje o jednu čajovú lyžičku, až kým nedosiahnete želaný účinok alebo maximálne tri polievkové lyžice. Neprekračujte to, inak dôjde k silnému a nepríjemnému nadúvaniu! Keď sa dosiahne požadovaný účinok, dávka sa má opäť pomaly znižovať. Pozor: Nepoužívajte v prípade intolerancie galaktózy!

 

 

Laxatíva, prospešné aj nepriaznivé
Lieky, ktoré je možné dlhodobo bez problémov používať:
Cukorové preháňadlá: Cukry, ktoré nie sú absorbované črevom, viažu vodu vo zvýšenom množstve a stimulujú tvorbu prírodných črevných baktérií (napr. Laktóza, laktulóza).

Rastlinné vlákno: Neabsorbované uhľohydráty zvyšujú množstvo stolice (napr. Pšeničné otruby, ľanové semeno).

 

Ľanové semeno sa môže užívať na dlhú dobu bez poškodenia čreva. Je však dôležité konzumovať veľa tekutín
Príležitostne:
Soľové preháňadlá: Soli, ktoré neabsorbujú črevo, sa viažu na vodu, a preto majú laxatívny účinok (napr. Soľ ľadovca, horká soľ). Pozor: Neužívajte trvalo!

Mechanicky pôsobiace preháňadlá: črevo sa stimuluje na rozšírenie, čím sa dosiahne preháňací účinok (napr. Klystír, čípok).

Nežiaduce účinky, neberte trvalo:
Črevné dráždivé látky: spôsobujú podráždenie čreva spôsobením umelej hnačky (napr. Senna, psie, preháňadlo). Väčšina preháňacích liekov dráždi črevo a podporuje rozvoj alebo pretrvávanie zápchy. Medzi ďalšie vedľajšie účinky patria:

 

• Črevo je zafarbené čierne, čo je melanóza (benígna).

• Aj keď je kontroverzné, ešte sa nepreukázalo, že zvyšuje riziko vzniku rakoviny hrubého čreva.

• Strata bielkovín a krvi v moči.

• Dojčiace matky majú laxatívny účinok na dieťa.

• Môže spôsobiť predčasné narodenie.

• Nebezpečenstvo otravy pri užívaní určitých liekov na srdce (digitálnych liekov), to sa však týka všetkých preháňadiel v dlhodobom horizonte.

• Strata dôležitých minerálov (napr. Draslík, horčík), ale pri častom užívaní je to bežné aj u iných preháňadiel

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

+ 60 = 63